Ako nakopnúť digitálnu transformáciu

 v Blog, Slovenčina

Hoci je digitálna transformácia firiem aktuálny a často skloňovaný pojem, väčšina spoločností sa zasekla v ozubených kolesách svojich starých procesov. Firmy sú stále zavalené papierovými dokumentmi, spolupracujú v neinteraktívnych prostrediach, komunikácia s kolegami a so zákazníkmi viazne kvôli početným manuálnym úkonom na pozadí, dôležité rozhodnutia sa robia neskoro, pretože na reporty treba čakať… A pritom sa zo širokých vôd biznisu vynárajú digitálny žraloci, ako napríklad Uber, Netflix, Tesla, ktorí zo dňa na deň dokážu zmeniť pravidlá hry a odhryznúť si riadny kus trhu.

revolution

Tradičné firmy dnes stoja na prahu ďalšej priemyselnej revolúcie a ich osud závisí od toho, na ktorú stranu barikády sa postavia. Z pohľadu tradičných spoločností je najhoršie, že doba sa mení príliš rýchlo a aj skúseným odborníkom sa ťažko vytvára názor na to, z ktorého rohu treba trend digitálnej transformácie uchopiť. Samozrejme, neexistuje žiadne instantné riešenie, ktoré zalejete vodou a za chvíľu máte plne fungujúcu a progresívnu digitálnu spoločnosť. Našťastie však nemusíte postupovať radikálne. Máme pre vás pár odporúčaní, ako vďaka riešeniam od spoločnosti Microsoft nastúpiť na digitalizačný vlak, určiť si zastávky a rýchlosť, ktorou sa k nim chcete dostať.

office365-laptop

  1. Zbúrajte steny svojich kancelárií

Zoznámte sa s riešením Office 365. Určite už dôverne poznáte bežné kancelárske aplikácie Office (Outlook, Word, Excel…), ktoré máte nainštalované na firemných počítačoch, preto na prvý pohľad nepôjde o žiadnu radikálnu zmenu. Čoskoro však prídete na to, že Office 365 ponúka oveľa viac aplikácií, ako ste boli doteraz zvyknutí. Súčasťou Office 365 sú aj aplikácie ako OneDrive, SharePoint, Skype for Business, Flow a mnohé ďalšie, ktoré navyše ešte priebežne pribúdajú. Office 365 pracuje aj offline, netreba ho fyzicky inštalovať ani aktualizovať, sprístupňuje vám dáta z mobilných zariadení a umožňuje spoluprácu na leveli, ktorý ste doteraz nepoznali.

crm-laptop

  1. Zlepšite vzťahy so zákazníkmi

Zamyslite sa nad tým, aké dáta môžete dať do cloudu okamžite. Jednými z prvých môžu byť údaje, ktoré obchodníkom, dispečerom a marketérom umožňujú budovať dobré vzťahy so zákazníkmi. Ak začnete využívať cloudový systém CRM (Customer Relationship Management), svojim výkonným tímom uľahčíte administratívu a dosiahnete, že budú mať vždy po ruke aktuálne informácie o súčasných a potenciálnych zákazníkoch bez ohľadu na to, či sú práve v kancelárii alebo niekde na výjazde. Microsoft Dynamics CRM plne spolupracuje aplikáciami Office 365, čo vašej práci prinesie tak žiadanú vitalitu.

teamsite-laptop

  1. Automatizujte papierové a schvaľovacie procesy

Šetrite životné prostredie, čas, energiu aj svoje nervy tým, že automatizujete všetky rutinné procesy. Napríklad: naskenujte došlé faktúry a nechajte nech prednastavené pracovné procesy vyťažia a zaznamenajú potrebné údaje, rozpošlú notifikácie schvaľovateľom, sami sa presunú k účtovníčke a neskôr do archívu. Zaveďte v sklade čítačky čiarových kódov, automatizujte objednávanie tovaru i inventarizáciu, uľahčite život HR oddeleniu tým, že zavediete automatizovaný systém pre schvaľovanie dovoleniek… Pri automatizácii dokumentových procesov vám uľahčí život riešenie Microsoft SharePoint Online, ktoré funguje v cloude a spolupracuje s Office 365 aj Microsoft Dynamics CRM, vďaka čomu v jednom prostredí spravujete komunikáciu a dokumenty súvisiace s jednotlivými zákazníkmi.

web-laptop

  1. Využite „internety“ na obchod, komunikáciu a riadenie

Prepojte svoje internetové stránky, portály a mobilné aplikácie, prostredníctvom ktorých komunikujete so svojimi zákazníkmi a obchodnými partnermi, s dispečingom, obchodom, logistikou či napríklad s oddelením nákupu. Všetky online komunikačné kanály by sa nemali zadrhávať kvôli hlúpym chybám pri prepisovaní údajov. Svoje digitálne pracovné prostredie výrazne povýšite a zefektívnite, ak sa rozhodnete využívať online ERP systém (napríklad Microsoft Dynamics NAV, Microsoft Dynamics AX alebo Dynamics 365). Opäť sa nemusíte báť nárazovej vlny pri zavádzaní cloudového ekonomického systému, pre jeho nasadenie si totiž môžete vybrať z rôznych hybridných scenárov a transformovať tak svoje procesy vami zvoleným tempom.

azure-laptop

  1. Predvídajte, rozhodujte sa a prispôsobujte sa rýchlo

Využite analytické nástroje, ktoré v reálnom čase vyhodnocujú dáta dostupné z vašich cloudových systémov a dokážu predikovať vaše budúce potreby a obchodné príležitosti. Cloudové služby Microsoft Azure vám ponúkajú bohatú paletu databázových, serverových, analytických a bezpečnostných možností. Vďaka Azure dokážete do svojej infraštruktúry zapojiť virtuálne počítače, využiť Machine Learning, Big Data, dáta z IoT a ďalšie skutočne pokrokové digitálne nástroje.

 

Páčil sa vám príspevok? Chcete byť o podobných blogoch a materiáloch pravidelne informovaní? Registrujte sa do našej WBI Academy

Odporúčané články

Napíšte hľadaný výraz a stlačte ENTER