História Microsoft Dynamics NAV

 v Blog, Slovenčina

Microsoft Dynamics NAV je systém riadenia podniku (ERP systém), ktorý využíva viac ako 5 miliónov ľudí. Pochádza z Dánska a svetlo sveta uzrel v polovici 80. rokov 20. storočia.

1983

Jesper Balser, Peter Bang a Torben Wind (na ilustračnom obrázku hore) zakladajú spoločnosť PC & C v Kodani.

1984

Na trh sa dostal systém PC Plus, ktorý prinášal dovtedy nevídané funkcionality, nanešťastie ho nemohli používať dvaja ľudia súčasne.

1987

Simultánne používanie priniesol systém Navigátor, čo bol vtedy na poli ERP systémov revolučný krok.

1989

Prichádza tretia verzia Navigatora – už so zabudovaným vývojovým prostredím a vlastnými vývojovými jazykmi (AL – aplikačné jazyky)

Systém sa dostal za hranice Dánska. Svoje uplatnenie našiel najskôr v Nemecku, Španielsku a na Islande. V medzinárodnom prostredí zmenil Navigator meno na Navision. V USA dostal názov Avista. Firma PC & C sa premenovala na Navision Sofware.

1995

V tomto roku sa začal používať Windows 95 a spolu s ním aj nová verzia systému Navision (Navigator), ktorá bola založená na Windows 95 a ktorá sa nazývala Navision Financials. Navigátor sa už aj v Dánsku premenoval na Navision.

1999 

Súčasná spoločnosť WBI (vtedy pod názvom Istroconstruct, s. r. o.) sa stala partnerom firmy Navision Software a implemenovala Navision vo firmách pôsobiacich na slovenskom trhu. 

2000

Spoločnosť Navision Software sa spojila s jej rivalom Damgaard Data a vznikala firma NavisionDamgaard.

2001

Firma NavisionDamgaard sa premenovala na Navision.

2002

Microsoft kúpil spoločnosť Navision. Ešte skôr však získal firmu Great Plains, ktorá bola v USA najväčšou konkurenciou Navisionu. Obe spoločnosti potom začlenil pod hlavičku Microsoft Business Solutions.

2005

Microsoft Business Solutions sa mení na Microsoft Dynamics. Navision sa premenoval na Dynamics NAV.

2008

Spolu s Dynamics NAV 2009 prišla technologická inovácia RTC (Role Tailored Client).

2013

Dynamics NAV 2013 bol prvým produktom v cloudovom prostredí Azure.

2014

Dynamics NAV 2015 bol obohatený o moderné používateľské rozhranie a responzitívny dizajn pre pohodlné použitie na mobilných zariadeniach.

2015

Dynamics NAV 2016 priniesol širokú škálu nových funkcií pre rýchlejšiu implementáciu, jednoduchšiu konfiguráciu a používanie.

2016

Dynamics NAV 2017 má okrem mnohých iných vylepšení aj revolučnú výhodu oproti konkurencii – integráciu s Office 365.

2017

Systém Dynamics NAV sa stáva súčasťou moderného cloudového riešenia Dynamics 365 for Business, ktoré v sebe spája funkcionality systému ERP (Enterprise Resource Planning), systému CRM (Customer Relationship Management) a aplikácií Office 365. Spoločnosť WBI, s. r. o., naďalej predáva, vyvíja a implementuje tieto systémy pre svojich zákazníkov na domácom aj zahraničnom trhu.

 

Odporúčané články

Napíšte hľadaný výraz a stlačte ENTER