Práca z domu, ako ju (ne)poznáte
Príchodom COVID-19 sa štýl práce väčšiny administratívnych a riadiacich pracovníkov radikálne zmenil. Práca z domu so sebou priniesla nové výzvy a nové pracovné návyky. Ktoré z nich pretrvajú? Smerujeme k zrušeniu štandardných kancelárií? Ako bojovať proti únave z videomítingov? Aké nové funkcionality Microsoft Teams nám s tým pomôžu? V našom blogu vám prinášame tie najzaujímavejšie zistenia, rady a novinky z prieskumov Work Trend Index.
Zistenia
- Únava spôsobená videomítingami je podstatne väčšia ako pri osobných stretnutiach.
- Únava pri online schôdzach prichádza po 30-40 minútach. Je pre nás náročné neustále koncentrovať pozornosť na obrazovku, chýbajú nám neverbálne podnety a nedokážeme vnímať atmosféru miestnosti.
- Ak sme zvyknutí spolupracovať s niekým osobne, prechod do online a video komunikácie nám nerobí žiadne ťažkosti. Naopak to však neplatí. Ak sme s niekým pracovali len v online svete, nedokážeme plne preniesť naše vzorce správania a komunikácie do reálneho sveta. Preto treba brať ohľad na to, že osobné stretávanie tých kolegov, ktorých sme spoznali v čase sociálnych obmedzení, so sebou prinesie viac ťažkostí a stresu.
- Štandardný aktívny čas sa pri práci z domu zmenil. Najviac správ a chatov pretečie cez Microsoft Teams medzi 8. a 9. hodinou ráno a potom medzi 18. a 20. hodinou večer. Počet správ cez víkend sa pritom zvýšil o 200 %.
- S prácou z domu sa najťažšie vyrovnáva generácia Millennials a následne aj generácia Z. Mnohí mileniáli sú práve v tej fáze života, že si zakladajú alebo už majú založené vlastné rodiny s malými deťmi. Generácia Z je úplným nováčikom na trhu práce, neraz žije so spolubývajúcimi a reštriktívno-preventívne sociálne opatrenia im nedovolili spoznať svojich kolegov v osobnej rovine.
- 82 % manažérov očakáva trvalé zavedenie oveľa flexibilnejšej politiky dochádzky, než tomu bolo v minulosti.
- 71 % skúmaných pracovníkov by chcelo môcť pracovať z domu aspoň čiastočne aj po odznení všetkých obmedzení.
- Fyzické kancelárie nezmiznú. Až 60 % respondentov výskumu sa vyjadrilo, že im chýba prirodzené spojenie so svojimi kolegami, bežné rozhovory pri káve a podobne. Mnohým okrem pokoja a možnosti plne sa sústrediť na prácu chýba aj komfort a ergonómia pracovného prostredia (pracovné stoličky, viac monitorov…).
Tipy
- Online stretnutie by nemalo trvať viac ako 30 minút.
- V prípade dlhých mítingov je vhodné rozdeliť jednotlivé časti krátkymi prestávkami
- Komunikácia je oveľa kvalitnejšia, ak si účastníci online mítingov zapnú kameru.
Novinky
- Together mode je segmentačná technológia umelej inteligencie, ktorá počas videostretnutia uloží účastníkov do spoločného pozadia. Vzniká tak dojem, že sú všetci účastníci v jednej miestnosti. Pre lepšiu predstavu si pozrite nižšie uvedené krátke video. Biosenzory preukázali, že účasť na videomitingu s takýmto zobrazením účastníkov menej zaťažuje mozog. Odstraňuje totiž rušivé vplyvy pozadia jednotlivých účasntíkov, umožňuje lepšie vnímanie atmosféry miestnosti a nonverbalne prejavy účastníkov. Táto nová funkcionalita bola už spustená, v dohľadnej dobe snáď aj pre nás v Slovenskej a Českej republike.
- Dynamic view je ďalšia prichádzajúca funkcionalita, ktorá optimalizuje rozdelenie a veľkosť obrazoviek účastníkov a prezentovaného obsahu tak, aby sa vám pracovalo čo najpohodlnejšie. Napríklad organizátorovi schôdzky môže stačiť malé okno, v ktorom vidí zdieľaný obsah, viac totiž potrebuje vnímať náladu a potreby účastníkov, ktorých moderuje. Rozdelenie obrazovky bude oveľa viac prispôsobiteľné podľa individuálnych preferencií.
Pre viac informácií o riešení Microsoft Teams nás neváhajte kontaktovať, radi vám pomôžeme.