Využívajte Windows 10 naplno. 10 tipov pre šikovnejšiu prácu

 v Blog, Slovenčina

Nemáte ešte Windows aktualizovaný na verziu Windows 10? Nerozmýšľajte a prejdite na najnovšiu verziu, pretože tá ponúka každým dňom viac a viac. V tomto príspevku vám predstavíme šikovné tipy, ktoré z vás urobia majstra vo vašom vlastnom počítači. Vybrali sme pre vás 10 najzaujímavejších.

  1. Záznam obrazovky

Windows tlačidlo + G = spustenie nahrávania obrazovky. Potrebujete poslať videozáznam toho, ako ste niečo spravili alebo ako vám niečo (ne-)funguje? Je to jednoduché. Stlačte na klávesnici tlačidlo windowsu spolu s písmenom G a môžete vytvoriť záznam. Nejde síce o filtrami učesané video vhodné na Instagram, ale je to zadarmo, predinštalované a poslúži praktickému účelu.

  1. Úprava videa

Vedeli ste, že s Windows 10 môžete jednoducho editovať svoje videá? Kliknite na ponuku Windows v ľavom dolnom rohu, napíšte „video editor“ a otvorí sa vám ponuka aplikácie fotografií. Nenechajte sa zmiasť, kliknite na novú nový video projekt, ľubovoľne nazvite svoj nový záznam a dostanete sa do video editora, v ktorom môžete pridávať do vybraného videa filtre, prechody, zvuky a podobne.

  1. Načasované aktualizácie

Snažíte sa dokončiť svoju prácu a Windows vám píše, že chce, aby ste počítač reštartovali. Netreba panikáriť. Kliknite na ikonu Windowsu vľavo dole, napíšte „windows update settings“ a vyberte si napríklad pozastavenie aktualizácií na 7 dní. Tak získate dostatok času na dokončenie všetkého dôležitého a zároveň zostanete na vlne najmodernejších aktualizácií a nástrojov.

  1. Snímka obrazovky

Stlačte logo Windowsu spolu s ľavým shiftom a písmenom S – zosivie vám obrazovka a vy z nej budete môcť vystrihnúť fotku toho, čo potrebujete. Následne k takto vytvorenému obrázku môžete niečo dopísať, dokresliť, zvýrazniť v ňom to dôležité… a uložiť snímku ako obrázok v želanom formáte.

  1. Kalkulačka navrchu

Napíšte do vyhľadávacieho poľa „calculator“ alebo „kalkulačka“ a otvorí sa vám aplikácia. Ak pri názve Calculator kliknete na ikonu „keep always on top“, tento nástroj vám už neprekryjú žiadne ďalšie okná a vy môžete pohodlne počítať všetko, čo potrebujete.

  1. Dark mode

Obľubujete pracovať v tmavom režime? Stačí napísať do vyhľadávacieho poľa „dark mode“, vyberte si nastavenie farieb „color settings“ a prepnite svoje nastavenia na „dark“, resp. tmavý variant. Všetko vo Windowse sa vám následne preladí na tmavé zobrazenie, ktoré vám v noci neťahá oči.

  1. Rýchla pomoc

Potrebujete pomôcť niekomu, kto je vo svojom počítači trocha stratený? Nebaví vás vysvetľovať mu všetky potrebné kroky a možnosti cez telefón? S Windowsom 10 to nie je problém. Stačí napísať do vyhľadávacieho poľa „Get assist“. Otvorí sa vám ponuka, do ktorej môžete napísať svoj e-mail, získate kód, ktorý odošlete vašim blízkym. Vďaka nemu sa môžete pripojiť vzdialene na jeho počítač, dokonca viete prebrať aj ovládanie myšky a na diaľku tak rýchlo vybaviť to, čo by ste inak možno len ťažko vysvetľovali cez telefón.

  1. Zrýchlenie naštartovania počítača

Občas nás hnevá, ak sa Windows štartuje príliš pomaly. Nemusí to byť o výkone počítača, ale môže to záležať od počtu aplikácií, ktoré sa zapínajú automaticky pri štarte vášho počítača. Napíšte do vyhľadávacieho poľa „start up apps“ a následne vypnite všetky aplikácie, ktoré nepotrebujete mať používať hneď pri zapnutí počítača.

  1. Zatraste a zbavte sa zbytočností

Asi viete, že keď chytíte myškou hornú lištu ľubovoľného okna a posuniete ju k hornému okraju pracovnej plochy, okno sa maximalizuje. Ak ju posuniete k pravému alebo ľavému okraju, okno sa natiahne na danú polovicu plochy. No vedeli ste aj, že ak takto za horný okraj chytíte aktuálne otvorené okno a „zatrasiete“ myškou sprava doľava a späť, všetko okrem aktuálneho okna sa minimalizuje? A funguje to aj naopak, znova zatraste aktuálnym oknom a tie ostatné sa vám na plochu vrátia.

  1. Viacero pracovných plôch

Nepostačuje vám jedna pracovná plocha? Stlačte logo Windowsu a tabulátor – otvoria sa vám všetky aktuálne otvorené programy. Vľavo hore však objavíte aj možnosť pridať ďalšiu plochu. Vytvorte si ich koľko chcete a cez Win+Tab sa medzi nimi ľubovoľne presúvajte.

Odporúčané články

Napíšte hľadaný výraz a stlačte ENTER

poll 1000breakout rooms1000